GDZIE KUPIĆ

  • Brak sugerowanych wyników, ponieważ pole wyszukiwania jest puste.
  • Brak sugerowanych wyników, ponieważ pole wyszukiwania jest puste.

22.04.2024

Sun protection

Promieniowanie słoneczne towarzyszy nam przez cały rok i pełni bardzo ważną funkcję w naszym życiu. Poza istotną rolą, jaką odgrywa m.in. w syntezie witaminy D, poprawie nastroju oraz normalizacji rytmu snu i czuwania, trzeba również uświadomić sobie, jakie niesie zagrożenia. Należą do nich przede wszystkim przyspieszenie procesów starzenia, zwiększenie ryzyka nowotworów oraz zaostrzenie niektórych chorób. Niekorzystny wpływ promieniowania słonecznego na skórę można jednak skutecznie minimalizować przez zastosowanie prostych zasad ochrony przeciwsłonecznej.

Z czego składa się promieniowanie słoneczne?

 

Promieniowanie słoneczne to zbiór fal elektromagnetycznych o różnej długości. Można wśród nich wyróżnić promieniowanie ultrafioletowe (UV), widzialne (VL) oraz podczerwone (IR).

Najbardziej znany wpływ na skórę ma promieniowanie UV. Co ciekawe, jest to zaledwie 5% całkowitego promieniowania docierającego do powierzchni Ziemi. Promieniowanie UV można dalej podzielić na UVC (o najwyższej energii, ale całkowicie pochłaniane w atmosferze), UVB (w naszej szerokości geograficznej jesteśmy na nie narażeni tylko w miesiącach letnich) oraz UVA (występujące przez cały rok). Oba wymienione zakresy UV przyspieszają związane z wiekiem procesy degeneracyjne skóry, a także zwiększają ryzyko mutacji, które mogą doprowadzić np. do czerniaka.

 

Kompleksowa ochrona przed całym spektrum promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi Projekt bez nazwy (13)

 

A co z pozostałymi zakresami promieniowania?

 

Nasza wiedza dotycząca wpływu promieniowania VL oraz IR jest coraz większa. VL może, podobnie jak UVA, generować wolne rodniki tlenowe oraz prowadzić do przebarwień. Z kolei IR budzi w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Wydaje się, że niskie dawki mogą przynosić efekt przeciwstarzeniowy, ale niekontrolowana ekspozycja prowadzi m.in. do przegrzania skóry i niekorzystnych zmian w strukturze jej białek, a w efekcie uszkodzenie „rusztowania” skóry. W warunkach codziennego funkcjonowania niestety częściej występuje ten drugi scenariusz.

 

Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna?

 

Odpowiedź jest krótka – dla zdrowia skóry i nas samych. I choć odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna w dużej mierze zapobiega tworzeniu się zmarszczek, zanikowi skóry czy powstawaniu przebarwień, to nie powinniśmy się kierować tylko chęcią poprawy wyglądu. Promieniowanie słoneczne jest bowiem najważniejszym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów skóry, w tym raka kolczystokomórkowego, raka podstawnokomórkowego i czerniaka. Odgrywa również ważną rolę w zaostrzaniu wielu chorób skóry, takich jak trądzik różowaty oraz toczeń rumieniowaty.

 

 

blaa bla (600 x 500 px) Projekt bez nazwy (15)-1

 

Jak skutecznie chronić się przed promieniowaniem słonecznym?

 

Chcąc odpowiedzialnie korzystać ze słońca, pamiętajmy o kilku prostych zasadach:

 

  1. Unikaj przebywania na zewnątrz w okresie największego natężenia promieniowania słonecznego, tj. między 10 a 16.
  2. Stosuj odzież zwiększającą ochronę przed działaniem promieniowania słonecznego, np. bluzkę z długim rękawem oraz nakrycie głowy – może to być choćby modny kapelusz.
  3. Noś okulary przeciwsłoneczne z oznaczeniem UV400 – zadbasz w ten sposób również o swoje oczy.
  4. Stosuj krem z filtrem w odpowiedniej ilości – jedną z najłatwiejszych do zapamiętania technik jest tzw. metoda łyżeczki. Aplikujemy po 1 łyżeczce preparatu na twarz i szyję oraz każdą kończynę górną, a po 2 łyżeczki na każdą kończynę dolną oraz przód i tył tułowia.

 

W okresie jesienno-zimowym zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF ≥ 15, a wiosną i latem – z filtrem SPF ≥ 30. Należy również sięgać po produkty, które chronią nie tylko przed promieniowaniem UV, ale też VL oraz IR. Kryteria te spełniają np. preparaty Dermedic Sunbrella, które ponadto nie zawierają substancji drażniących ani alergenów, mają formułę dostosowaną do różnych typów skóry i nie barwią ubrań.

 

Uwzględniając powyższe proste zasady, będziemy mogli cieszyć się promienną, młodą i przede wszystkim zdrową skórą.

 

OBSERWUJ NAS