Wraz z wiekiem w naszej skórze dochodzi do szeregu zmian, które wpływają na jej właściwości fizyczne, morfologiczne i fizjologiczne. Zmiany te dotyczą w równym stopniu skóry twarzy, ciała, ale także skóry głowy. Jest to związane z naturalnym i nieuniknionym procesem, jakim jest starzenie. W przypadku skóry głowy, z upływem czasu starzenie się organizmu człowieka obejmuje także zmiany w mieszkach włosowych i ich komórkach wytwarzających barwnik - melanocytach, polegające na stopniowej eliminacji obecnych w nich komórek macierzystych. Pomimo tego, że do tej pory nie odkryto metody na całkowite zatrzymanie tego procesu, istnieją sposoby by zachować zdrowe i piękne włosy na dłużej.
Mechanizm starzenia się mieszków włosowych i włosów – Teoria wolnorodnikowa
W cyklu prawidłowego wzrostu włosa wyróżnia się trzy główne fazy: anagen, katagen oraz telogen. Anagen charakteryzuje się intensywnym wzrostem i szybkim namnażaniem komórek, zazwyczaj trwa klika lat. Kolejna faza – katagen, jest określana jako faza przejściowa, podczas której dochodzi do całkowitego zahamowania wzrostu włosa. Faza ta jest krótka i zazwyczaj trwa 1-2 tygodnie. Ostatnią fazą jest telogen, który wyróżnia się najniższą aktywnością biochemiczną mieszków włosowych. Trwa on 5-6 tygodni oraz kończy się wypadnięciem włosa. Wraz z wiekiem dochodzi do zaburzeń cyklu wzrostu włosa.
Istotną rolę w procesie starzenia się skóry głowy i włosów odgrywają wolne rodniki ROS (z ang. Reactive Oxygen Species). Mają one zdolność do uszkadzania struktur komórkowych, takich jak np. białka, lipidy czy materiał genetyczny (DNA). Produkcję wolnych rodników mogą wywoływać zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Do czynników zewnętrznych zaliczamy między innymi zanieczyszczenia powietrza, dym tytoniowy, promieniowanie UV i nieodpowiednią dietę, a do wewnętrznych czynniki genetyczne, stres, zmiany hormonalne czy osłabienie organizmu. Zaburzenie równowagi między ilością powstałych wolnych rodników, a ich usuwaniem z organizmu prowadzi do stresu oksydacyjnego. W rezultacie komórki macierzyste w mieszkach włosowych są stopniowo eliminowane, a włosy widocznie się starzeją. Efektem starzenia się skóry głowy i włosów są takie objawy jak:
- Siwienie – związane z utratą pigmentu nadającego kolor włosom
- Zmniejszenie ilości włosów – obejmujące degenerację włókna włosa (zmniejszenie średnicy pojedynczych pasm) oraz zwiększone wypadanie włosów, związane ze zmniejszeniem liczby włosów w aktywnej fazie wzrostu - anagenu
- Osłabienie struktury łodygi włosa – łamliwość włosów, szorstkość, utrata blasku
Jak spowolnić proces starzenia skóry głowy i włosów?
Jednym z podstawowych kroków, które możemy podjąć, aby spowolnić procesy starzenia, jest odpowiednia pielęgnacja. Ważne jest by stosować produkty z dużą zawartością antyoksydantów, które zapobiegają reakcjom ROS ze składnikami komórek, przerywają takie reakcje oraz naprawiają powstałe uszkodzenia.
Szampon Capilarte Anti-Ageing jest odpowiedzią na problem starzejącej się skóry głowy i włosów. Posiada on potwierdzoną zdolność antyoksydacyjną, która została wyznaczona za pomocą badań redukcji rodnika DPPH, przeprowadzonych w Instytucie Surowców Naturalnych i Kosmetyków Politechniki Łódzkiej.
Produkt ten zawiera innowacyjny składnik KerascalpTM - ekstrakt z owoców amli, znanej również jako agrest indyjski. Składnik ten jest szczególnie popularny w azjatyckich praktykach medycznych, gdzie wykorzystuje się go jako adaptogen od tysięcy lat w Ajurwedzie. Swoje wyjątkowe działanie zawdzięcza wysokiej zawartości antyoksydantów takich jak: emblikanina, filantyna, kwercetyna, kwas galusowy i kwas elagowy. Dzięki wysokim zdolnościom antyoksydacyjnym KerascalpTM chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, zwiększa produkcję i ogranicza procesy degradacyjne kolagenu, stymuluje komórki macierzyste do wytwarzania nowych włosów oraz produkowania barwnika (zapobiega przedwczesnemu siwieniu). Ponadto, wzmacnia i wspiera odbudowę włosów zapewniając im zdrowy blask.
W składzie Szamponu Capilarte Anti-ageing, poza ekstraktem z amli, znajduje się także wysoka liczba antyoksydantów takich jak:
Kofeina poprawia mikrokrążenie krwi w skórze głowy, stymulując aktywność mieszków włosowych
Apigenina zawarta w objętym zgłoszeniem patentowym kompleksie Pilotantum® – stymuluje mikrokrążenie w skórze głowy
Ekstrakt z jabłka (Malus domestica)- opóźnia starzenie się komórek macierzystych mieszków włosowych, regeneruje, stymuluje i odżywia mieszki włosowe, poprawiając ich witalność
Ekstrakt z Bazylii - zmniejsza aktywność 5-alfa-reduktazy,
co w konsekwencji zapobiega wypadaniu włosów
Dzięki starannie dobranym składnikom szampon nie tylko spowalnia proces starzenia, ale również poprawia strukturę łodygi włosa, opóźnia siwienie, ogranicza wypadanie włosów i skutecznie oczyszcza skórę głowy, chroniąc przed zanieczyszczeniami środowiskowymi.
Oprócz prawidłowej pielęgnacji powinniśmy również pamiętać by nie narażać skóry głowy i włosów na szkodliwe czynniki takie jak częste rozjaśnianie chemiczne, stylizacja z użyciem wysokiej temperatury (prostownice, lokówki), promieniowanie UV czy dym papierosowy.
Jak prawidłowo stosować szampon Capilarte Anti-Ageing?
W celu uzyskania najlepszych efektów zalecamy stosować się do poniższego schematu:
1. Obficie zmocz włosy i skórę głowy
2. Nanieś niewielką ilość szamponu na dłonie, a następnie na skórę głowy
3. Delikatnie i starannie wmasuj szampon
4. Spłucz
5. Powtórz czynności z punktów 2-3
6. Szampon pozostaw na skórze głowy na około 2 minuty
7. Bardzo dokładnie spłucz
Szampon nadaje się również do codziennego stosowania.
Podsumowanie
Problem starzenia się włosów jest coraz częściej spotykany. Aby możliwie zminimalizować jego skutki zaleca się stosowanie do każdego mycia Szamponu Capilarte Anti-Ageing. Polecamy go dla kobiet oraz mężczyzn zmagających się z problemem siwienia, osłabieniem włosów i utratą blasku, wypadaniem włosów oraz zniszczoną łodygą włosa (zniszczenia związane z wiekiem, stylizacją ciepłem, farbowaniem czy rozjaśnianiem).
Warto jednak pamiętać by w przypadku wystąpienia nasilonych objawów skonsultować się z trychologiem, który określi przyczynę problemu.