GDZIE KUPIĆ

  • Brak sugerowanych wyników, ponieważ pole wyszukiwania jest puste.
  • Brak sugerowanych wyników, ponieważ pole wyszukiwania jest puste.

trądzik

Trądzik pospolity (łac. Acne vulgaris) jest najczęściej diagnozowaną chorobą skóry o wieloletnim przebiegu. Początek obejmuje zazwyczaj okres dojrzewania i związane z nim wahania hormonalne. Choroba dotyka około 85-100% osób między 11. a 30. rokiem życia, co oznacza, że praktycznie każdy z nas doświadczył lub doświadczy trądziku. Szczyt zapadalności przypada na 15-17. r. ż. u kobiet i 16-19 u mężczyzn. Coraz częściej obserwuje się jednak także osoby po 25 r. ż., które zmagają się z trądzikiem dorosłych.

Zmiany skórne towarzyszące przebiegowi trądziku są różnorodne. Choroba rozpoczyna się od powstania mikrozaskórników, często niewidocznych gołym okiem. W kolejnych etapach mogą one przybrać postać zaskórników otwartych bądź zamkniętych, które są zmianami niezapalnymi. Poważniejszym zmianom, takim jak krosty, czy grudki towarzyszy stan zapalny objawiający się bolesnością i zaczerwienieniem.


Każda postać trądziku wymaga odpowiedniego podejścia. Terapia dermatologiczna, bez względu na przebieg, wymaga uzupełnienia codzienną pielęgnacją. Produkty dermokosmetyczne, nie tylko wspomagają leczenie trądziku, ale także pozwalają zniwelować skutki uboczne terapii. Zawarte w nich składniki nawilżające sprzyjają lepszemu wchłanianiu się składników stosowanych w lekach przepisanych przez dermatologa.

Z racji powszechności występowania choroby, powstało wokół niej wiele mitów, które mogą prowadzić do błędnego postępowania, a w konsekwencji do nasilenia zmian lub pojawienia się powikłań.

blog 800x500 (14) blog mniejsze 500x500 (11)

 

Poniżej kilka najbardziej rozpowszechnionych, mijających się z prawdą opinii o trądziku:

 

  1. Trądzik jest spowodowany brakiem higieny

Gdyby to było takie proste… Jeszcze nikt nie wyleczył trądziku wyłącznie myciem twarzy. Trądzik to złożona choroba o wielu przyczynach i czynnikach zaostrzających. Wiele osób uważa, że powstałe zmiany wynikają z braku oczyszczania. W przypadku osób z trądzikiem, fakt jest taki, że mają one tendencję do przesadnej higieny i nadmiernego oczyszczania. Doprowadzają tym samym do usunięcia płaszcza hydro-lipidowego, wysuszenia, a nawet podrażnienia. Nagminne używanie różnego rodzaju myjek, szczoteczek, czy ziarnistych peelingów, mechanicznie uszkadza barierę naskórkową, stymulując procesy zapalne. Zaburzeniu ulega także mikrobiom obecny na powierzchni skóry, który odgrywa ważną rolę w utrzymaniu jej zdrowia.
Zamiast częstego mycia agresywnymi środkami i myjkami - myj skórę trądzikową produktami aplikowanymi na dłonie, które nie mają działania wysuszającego, łagodzą stan zapalny, nawilżają i skutecznie usuwają zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum.

  1. Trądzik to choroba zakaźna

Mimo, że jedną z głównych przyczyn trądziku jest nadmierna aktywność bakterii, nie można się nim zarazić. Może natomiast dojść do rozsiewu zmian u danej osoby. Dlatego należy pamiętać, aby w produktach stosowanych na skórę znalazły się składniki ograniczające komunikację bakterii, ich rozwój oraz tworzenie biofilmu. Biofilm stanowi swoistą ochronę dla drobnoustrojów przed składnikami leczniczymi, umożliwiając im intensywne namnażanie i jest ważną przyczyną rozwoju zmian skórnych.

  1. Trądzik minie sam po zakończeniu okresu dojrzewania

Faktycznie, okres dojrzewania to czas, kiedy trądzik pojawia się najczęściej. Związane jest to ze zwiększoną produkcją hormonów płciowych, które stymulują gruczoły łojowe do produkcji sebum. Po zakończeniu dojrzewania, kondycja skóry zwykle ulega poprawie, ale zanim to nastąpi, nieleczone i niepielęgnowane zmiany zapalne mogą doprowadzić do powstania blizn i przebarwień potrądzikowych. Powikłania te są trudne, a czasem niemożliwe, do usunięcia. Lepiej jest zadbać o skórę w trakcie choroby, niż mieć po niej trwały ślad na całe życie.
Innym aspektem jest trądzik dorosłych, który występuje po 25 r. ż. Doświadczają go osoby, które wcześniej zmagały się z chorobą, ale także te, które w okresie pokwitania nie obserwowały u siebie istotnych zmian. Pielęgnacja skóry z trądzikiem dorosłych wymaga dwutorowego działania. Z jednej strony należy niwelować stan zapalny i ograniczać rozwój bakterii, z drugiej zadbać o potrzeby skóry z pierwszymi oznakami starzenia. W tym czasie najczęściej obserwuje się suchość oraz pierwsze zmarszczki mimiczne, wzrasta także ryzyko przebarwień. Polecane są tu niekomedogenne preparaty z antyoksydantami, witaminami i składnikami nawilżającymi. Bezwzględnie należy także stosować fotoprotekcję, by uniknąć przebarwień pozapalnych.

  1. Skóry tłustej i trądzikowej nie trzeba nawilżać

Sebum odgrywa ważną rolę w ochronie skóry przed wysuszeniem. Jest to jeden z naturalnych mechanizmów nawilżających. Pozostałe tworzą lipidy naskórkowe i naturalny czynnik nawilżający (NMF), będący mieszaniną substancji wiążących wodę. Stosowanie preparatów wysuszających i niektórych leków przeciwtrądzikowych sprzyja odwodnieniu, które pogarsza jej stan. Również preparaty lecznicze, stosowane zewnętrznie, wykazują lepsze działanie na skórze dobrze nawilżonej. Dlatego nigdy nie należy rezygnować z produktów nawilżających w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Istotne jest natomiast, aby odpowiednio je dobrać. Unikać komedogennych, ciężkich, olejowych formuł, na rzecz lekkich kremowo-żelowych produktów, które nie obciążają skóry. Do nocnej regeneracji, wybierajmy kremy zawierające oleje bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie skóry.

  1. Opalanie korzystnie wpływa na trądzik

Pamiętajmy – opalanie nie ma korzystnego wpływu na żaden typ skóry! Prowadzi do jej przedwczesnego starzenia, przebarwień, jest także głównym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu nowotworów. W przypadku skóry trądzikowej, może chwilowo poprawić jej stan za sprawą opalenizny, która ujednolica koloryt i zmniejsza widoczność krost i grudek. Wysuszenie wywołane promieniowaniem słonecznym ograniczy na jakiś czas wydzielanie sebum i dalszy rozwój zmian. Jest to jednak tylko pozorna poprawa. Skóra, by zrekompensować braki w nawodnieniu, z nadmierną intensywnością produkuje sebum, co w efekcie rozpoczyna kaskadę zmian i doprowadza do pogorszenia się jej stanu.

blog 800x500 (17) blog mniejsze 500x500 (13)

 

 

W pielęgnacji skóry trądzikowej polecane są dermokosmetyczne formuły o odpowiednim doborze składników aktywnych. Balans między działaniem antybakteryjnym, a nawilżaniem i ochroną skóry gwarantuje kompleksową poprawę jej stanu i zapobiega kolejnym zmianom.

 

Linia DERMEDIC Normacne to bogata oferta produktów, które zapewnią odpowiednią pielęgnację na każdym jej etapie. Delikatnie, ale skutecznie oczyszczający żel myjący bez SLS i SLES, przygotowuje skórę do aplikacji składników aktywnych. Różnorodność kremów, pozwala na optymalny wybór, w zależności od dominującego problemu. Opatentowane kompleksy, działają wielokierunkowo, zgodnie z najnowszymi wytycznymi ekspertów:

Veprolanum DH® – ogranicza komunikację między bakteriami, ich namnażanie i tworzenie biofilmu.

OxyniacideTM – działa antyoksydacyjnie.

NiacestreTM – łączy skuteczność niacynamidu z estrami kwasów tłuszczowych, łagodząc zmiany zapalne.

 

Uzupełnieniem podstawowej pielęgnacji jest serum oraz preparat punktowy, niwelujący zmiany już w kilka godzin. Należy także pamiętać o ochronie przed promieniowaniem słonecznym.

OBSERWUJ NAS